Mysli globálne, nabíjaj lokálne

FAQ

Ako vám vieme pomôcť?

  • Čo mi prinesie využívanie slnečnej energie?

    Je to predovšetkým príležitosť byť nezávislým od klasického dodávateľa elektrickej energie a znížiť výdavky. Podľa aktuálne platnej vyhlášky č. 364/2012 Z. z. bude možné na Slovensku od 1. 1. 2021 skolaudovať len dom postavený v energetickej triede A0, čiže budovu s takmer nulovou potrebou energie – pri výpočte energetickej náročnosti sa z celkovej spotreby elektrickej energie odpočítava energia, ktorá je získaná z obnoviteľných zdrojov – teda fotovoltických panelov. Preto je využitie fotovoltiky veľmi užitočné. A v neposlednom rade sa budete šetrne správať k životnému prostrediu - premena slnečnej energie na elektrickú ho vôbec nezaťažuje.
  • Staviame dom, čo všetko je potrebné zahrnúť do plánu, aby sme mohli využiť fotovoltaickú elektráreň na výrobu el. energie?

    Orientácia domu, predovšetkým strechy podľa svetových strán, nie je rozhodujúci faktor, ale ak ho viete ovplyvniť, tak to určite urobte. Ideálne je, ak viete umiestniť fotovoltaické panely na časť strechy, ktorá je orientovaná na juh. Jeden panel má hmotnosť približne 25kg, takže je potrebné počítať pri plánovaní strechy a použitej krytiny aj s touto záťažou. Pri stavbe domu počítajte s tým, že niekde musíte umiestniť menič napätia a batériu (ak plánujete využívať hybridný fotovoltaický systém a elektrickú energiu si chcete uskladniť na neskoršie využitie). Rovnako to bude aj s ťahaním káblov, ktoré sú potrebné na zapojenie do systému.
    V zásade však platí, že fotovoltaickú elektráreň si môžete zadovážiť kedykoľvek. Ak dom ešte len staviate, nie ste ničím obmedzený. Pri postavenom dome už vychádzate z priestorových možností. Nemusíte sa však obávať, že vám budú trčať káble zo steny, prípadne bude inštalácia systému pripomínať mini rekonštrukciu domu. Tieto záležitosti vieme zvládnuť nanajvýš elegantne.
  • Ako dlho trvá kompletná realizácia – od úvodného poradenstva a obhliadky až po výrobu el. energie z vlastnej fotovoltaickej elektrárne?

    Bez vstupných informácií vám nevieme navrhnúť ten správny systém – preto určite našej spolupráci bude predchádzať analýza spotreby elektrickej energie vo vašej domácnosti, rozpis využívaných spotrebičov v domácnosti a ukážka ročného vyúčtovania za elektrickú energiu. Na základe týchto údajov vám vieme navrhnúť optimálny fotovoltaický systém, ktorý bude pre vás efektívny. Ponuku posielame do 3 pracovných dní a dôležitý je termín podpísania zmluvy o spolupráci. Dodanie systému trvá 6 až 8 týždňov, paralelne však komunikujeme aj s distribučnou spoločnosťou, ktorá na solárny systém musí dať súhlas. Samotná inštalácia trvá približne 2-3 dni. Celý proces máme nastavený tak, aby mal klient do 30 dní odo dňa inštalácie fotovoltaickej elektrárne všetko funkčné a spustené. Celý proces je však ovplyvnený mnohými faktormi, ktorých negatívny vplyv sa snažíme eliminovať (napr. spomínanú distribučnú spoločnosť).
  • Koľko peňazí mi skutočne dokáže vlastná fotovoltaická elektráreň ušetriť?

    Zvyšovaním kapacity fotovoltaického systému priamo úmerne rastie celková úspora nákladov na elektrickú energiu. Po analýze reálnej spotreby elektrickej energie vo vašej domácnosti a návrhu ideálneho fotovoltaického systému viete podľa vami zvoleného systému ušetriť 50 až 60% zo súčasných nákladov. Náklady na správu distribučnej spoločnosti (napr. pevnú mesačnú sadzbu za odberné miesto, cca 10 €/mesiac) však ovplyvniť neviete. Ostatné fakturované poplatky za distribúciu sú však priamo úmerné spotrebe elektriny, t.j. čím menej energie spotrebujete od dodávateľa elektriny, tým menej zaplatíte na poplatkoch. Úplne eliminovať ich viete v prípade, že použijete off grid fotovoltaický systém. Na základe týchto údajov si viete vypočítať návratnosť systému pre vašu domácnosť. Naša spoločnosť pristupuje ku klientom zodpovedne – vieme vám pomôcť pri plánovaní optimálnej fotovoltaickej elektrárne a reálnom vyhodnotení úspor.
  • Oplatí sa investovať do fotovoltiky aj keď nezískam štátnu dotáciu?

    Je nutné povedať, že balík štátnych dotácií je obmedzený a byrokratická záťaž dostatočne vysoká. V prípade negatívneho výsledku so získaním dotácie vám aj napriek tomu vieme ponúknuť riešenie, ktoré je pre vás cenovo rovnako zaujímavé ako ponuky ostatných spoločností so získanou dotáciou. Zároveň vám ponúkame riešenie, ktoré je šité na mieru pre vašu domácnosť, z ktorého budete v budúcnosti profitovať. Spätné financovanie si môžete dohodnúť aj s bankou navýšením hypotéky. Je to možné práve vďaka čerpaniu na fotovoltickú elektráreň.
  • Ako zosúladiť výrobu el. energie s jej využitím v domácnosti?

    Úplne ideálne je, ak využívate elektrickú energiu v čase, kedy sa vyrobí. Najviac sa jej vyrobí počas leta – cez deň ju môžete použiť na klimatizáciu, čerpadlo / filtráciu bazéna alebo závlahu. Bežná domácnosť však funguje najmä podvečer, kedy je slnečného žiarenia menej. Preto je pre domácnosti najoptimálnejším modelom hybridný fotovoltický systém, kedy sa elektrická energia kumuluje do batériového úložiska (Li-on batérií). Spočiatku sa jedná o zvýšené vstupné náklady, ale reálne usporíte náklady a využívate elektrickú energiu v čase, kedy to vaša domácnosť alebo firma potrebuje.
  • Na trhu je niekoľko systémov, ktorý je pre mňa najvhodnejší?

    Najjednoduchšia odpoveď je vždy podľa toho, čo potrebujete a hľadáte.
    Hybridný fotovoltaický systém je pre vás najvhodnejší, ak ste domácnosť / firma s priemernou ročnou spotrebou na úrovni od 5 MWh a máte niektoré spotrebiče navyše bežného vybavenia domácnosti (napr. klimatizáciu, tepelné čerpadlo, ohrev vody v bazéne,...). Reálne chcete znížiť náklady za spotrebu elektrickej energie a využitím spomínaného systému získate pomerne zaujímavú energetickú nezávislosť na distribučnej spoločnosti (neodstrihnete sa úplne, ale len čiastočne). Ak nesvieti dostatočne slnko, prípadne máte vyššiu spotrebu ako vytvoríte, beriete elektrickú energiu zo siete. A zase naopak, v prípade výpadkov elektrickej energie v dôsledku počasia, plánovanej odstávky energie, technických porúch siete máte alternatívnu možnosť byť stále zapojení. Hybridný systém ukladá nevyužitú elektrickú energiu do batériového úložiska. Výhoda je to práve teraz – kedy je celá rodina doma a byť online je otázkou prežitia. Off grid fotovoltaický systém je vhodný na chalupy, chaty a pre domácnosti na báze pasívnych rodinných domov, kedy sú ich majitelia ochotní akceptovať diskomfort v obmedzenej miere užívania el. energie v prípade nepriaznivého počasia (zamračené niekoľko dní za sebou). Prípadne je práve vaša chata umiestená na nedostupných miestach, kde je nemožné alebo finančne náročné pripojiť sa do klasickej elektrickej siete. Veľkou výhodou off grid systému je absolútna nezávislosť na distribučnej spoločnosti a úplné odbúranie administrácie spojenej s iným systémom.
  • Aké ďalšie náklady sú spojené s fotovoltaickým systémom?

    V zásade ide o bezúdržbový systém. Nepotrebujete ďalšie náklady na pravidelné revízie a opravy (ako napr. pri plynovom kotle). V technologickej podstate je fotovoltaická elektráreň projektovaná bez komponentov, v ktorých pulzuje kvapalina alebo rotujúca mechanika, ktorá by potenciálne mohla byť príčinou poškodenia systému.

 
kruh

Ako vám môžeme pomôcť?

Potrebujete poradiť ohľadne fotovoltaiky? Sme tu pre vás. Zavolajte nám.

TYPY FOTOVOLTICKÝCH SYSTÉMOV

vhodné riešenie navrhneme na mieru aj pre vás

NAŠI PARTNERI

logocolor_dahsolar.png
logocolor_dyness.png
logocolor_growatt.png